181,50 m2
2 150 000 €
2 150 000 €
Lauttasaari
2015
Purjeentekijänkuja 13 B, 00210 Helsingfors
Höghus |
Beskrivning
Uskomaton valo. Edessä meri. Postikorttimaiset panoraamanäkymät horisonttiin. Upea koti Lauttasaaressa.
Tämän kodin ikkunoista siintävä meri on kuin alati muuttuva taideteos. Edessäsi avautuvat esteettömät näkymät Pihlajasaareen ja avomerelle sekä kantakaupungin siluettiin ja Jätkäsaaren kärkeen. Iltaisin sataman ja kaupungin valot loistavat kaukana Lauttasaarensalmen toisella puolella. Näihin näkymiin et kyllästy ikinä!
Tässä valoa tulvivassa kodissa on ikkunoita kolmeen ilmansuuntaan. Poikkeuksellisen tilavat, avarat oleskelutilat kutsuvat viihtymään perheen ja ystävien kesken. Tyylikkäässä, modernissa keittiössä on laadukkaat Siemensin kodinkoneet ja työskentelytilaa useammallekin kokille. Ruokailutila on välittömästi keittiön yhteydessä ja se jakaa väljän olohuoneen omaksi alueekseen. Makuuhuoneita on neljä, viides helposti toteutettavissa.
Asuintilojen lisäksi asunnolle kuuluu huikeat 50 neliötä parveketta ja terassia. Lasitetulle eteläparvekkeelle pääsee kahdesta makuuhuoneesta sekä keittiöstä. Parvekkeella on lämmittimet ja siellä voi grillata ja ruokailla keväästä pitkälle syksyyn. Olohuoneen jatkeena on iso lasitettu terassi lämmittimin sekä avoterassi huikein 180 asteen näkymin.
Tämän kodin luksusluokan asumismukavuuksiin kuuluvat muun muassa huonekohtaisesti säädettävä, vesikiertoinen lattialämmitys, ja kesäisin tuloilman viilennys, joka toimii yhtiön oman merivesipumppaamon tuottamalla energialla. Asunto on varustettu energiaa säästävällä tulo- ja poistoilmanvaihdolla, joka on säädettävissä tilanteen mukaan.
Taloyhtiössä on reilusti varastotilaa, pesutupa, iso laituri ja leikkipaikka. Klubisauna ja oleskelutila merinäkymin on varattavissa vähän isommalle kaveriporukalle, sukujuhliin tai lastenkutsuille. Saunasta pääsee pulahtamaan mereen yhtiön oman uimalaiturin portaista.
Korttelipihasta löytyy myös yhteiskäytössä oleva, hyvin varusteltu kuntosali ja kajakkivarasto. Autohalli on pihakannen alla ja sinne pääsee kätevästi suoraan hissillä. Mahdollisuus ostaa yksi tai kaksi autopaikkaosaketta.
Näin valoisaa ja laadukasta asumista on Helsingissä harvoin tarjolla. Tervetuloa tutustumaan!
Esittelemme tätä ainutlaatuista kotia yksityisesittelyin.
Katsothan myös videoklipin maisemista ja sijainnista.
Lisätiedot ja esittelypyynnöt:
Soile Goodall
Kiinteistönvälittäjä, LKV
040 5335533
soile.goodall@sothebysrealty.fi
Hakusanat: merinäköala, terassi, lasitettu parveke, esteetön, lattialämmitys, viilennys
Tilläggsinfo och visning
Pris- och boendekostnader
Försäljningspris
2 150 000 €    11 878,45 €/m2
Skuldfritt pris
2 150 000 €    11 878,45 €/m2
Vederlag
653,40 EUR/kk    3,61 €/m2
Finansieringsvederlag
0 EUR/kk    0,00 €/m2
Totala månadsvederlaget
653,40     3,61 €/m2
Vattenavgift per person
19.00 EUR/kk. vesimaksuennakko, tasaus mittarin mukaan.
Bostadsinformation
Flat share nos
25706-27520
Våning
3/6
Husbolagets bastu
Ja
Egen bastu
Ja
Energiklass
Energiklass
A2007. Rakennusaikainen energiatodistus 20.4.2015: Heikki Laakso/Caverion Suomi Oy, Eeva-Liisa Elo-Lehtinen/Arkkitehdit NRT
Energicertifikat
On
Bostads- och fastighetsinformation
Husbolagets namn
Asunto Oy Helsingin Jaakari
Hemort
Helsinki
Disponent
Jesper Juvonen Talokompassi Oy
Bolaget äger
7.902.759,85
Inlösensklausul
Ei lunastusoikeutta
Inlösensklausul för bilplatser
Osakkailla (jos hallipaikka myydään erillään asunto-osakkeesta)
Ägandet
Egen
Tomtstorlek
5 004 m2
Byggnadsår
2015
Våning
3/6
Bostäder
51
Andra uppgifter
Form av ägandet
Egen